☼ Szkoła Tradycyjnej Medycyny Chińskiej ☼
Zapraszamy na szkolenie:
Studium przypadków klinicznych i superwizja – nowe zagadnienia dla studentów ziołolecznictwa chińskiego (poziom 3). Prowadzi prof. dr Yifan Yang, więcej…
Prosimy o zgłaszanie chęci uczestniczenia w tym szkoleniu.
Informacje i zapisy:
Marian Nosal, komórka: 697113930; stacjonarny: 224785715
Studium przypadków klinicznych i superwizja – nowe zagadnienia dla studentów ziołolecznictwa chińskiego (poziom 3). Prowadzi prof. dr Yifan Yang, więcej…
Prosimy o zgłaszanie chęci uczestniczenia w tym szkoleniu.
Informacje i zapisy:
Marian Nosal, komórka: 697113930; stacjonarny: 224785715
ZAPRASZAMY NA NOWĄ EDYCJĘ szkolenia:
Podstawowy kurs masażu stóp On Zon Su 按踵術 - starożytna chińska refleksologia stóp. Kurs dziewięcioczęściowy. Warszawa, XI 2024 - VI 2025 roku. Prowadzi Lada Malinakova.
Informacje i zapisy:
Lada Malinakova, Marian Nosal, komórka: 571245333; stacjonarny: 224785715, więcej…
ĆWICZENIA ONLINE: Qigong Jadeitowej Księżniczki ONLINE, ćwiczenia dla zdrowia i witalności. Środy i piątki 7:45-9:15 - Warszawa, i Internet cały. Prowadzi Lada Maliňáková-Nosal, więcej…
ĆWICZENIA ZDROWOTNE: Zajęcia ONLINE Qigong oraz Tai Chi, styl Chang San Feng we wtorki 19:00 i czwartki 19:30 Warszawa, i Internet cały. Prowadzi Lada Maliňáková-Nosal, więcej…
PROGRAM SZKOLENIA: Studium przypadków klinicznych i superwizja – nowe zagadnienia dla studentów ziołolecznictwa chińskiego (poziom 3)
Prowadzi prof. dr Yifan Yang.
Po ukończeniu kursu tradycyjnego ziołolecznictwa chińskiego większość studentów czuje, że zakończyła intensywną naukę i wiele się nauczyła. Jednakże kiedy zaczynają przyjmować pacjentów, pojawiają się u nich również nowe pytania.• Jakie są rzeczywiście właściwe dawki, które należy przepisać danemu pacjentowi? W książkach nie ma podanych dawek dla takiego przypadku.
• Jak długo należy podawać tę formułę mojemu pacjentowi? Czy bezpieczne będzie stosowanie jej przez dłuższy czas?
• Czy dobrze będzie w przypadku tego pacjenta stosować zioła dwa razy dziennie, czy lepiej trzy razy?
• Pacjent cierpi na bezsenność, czy zioła poprawiające jakość snu ma przyjmować rano?
Świeżo upieczeni zielarze mogą mieć wiele pytań, na które może brakować odpowiedzi w książkach. Niektórzy mogą się czuć zagubieni i niepewni nawet latami, zanim znajdą rozwiązanie.
W trybie studiów w niepełnym wymiarze istnieje oczywista przepaść między pozyskiwaniem wiedzy z wykładów a leczeniem pacjentów w praktyce. W proponowanym kursie, składającym się z czterech sesji, zakładającym studiowanie przypadków klinicznych i superwizję, prof. Yang chce pomóc terapeutom, zwłaszcza początkującym, przeskoczyć tę przepaść i zbudować osobom zajmującym się ziołolecznictwem wiarę we własne siły w codziennej praktyce.
W czasie każdej z sesji prof. Yang, z pomocą prezentacji w Power Poincie, zamierza:
1. Zaprezentować 3-godzinny wykład, zawierający bardzo praktyczne informacje;
2. Przedstawić 5-6 przypadków, analizować je razem z uczestnikami (włączając przypadki i pacjentów przyprowadzonych przez uczestników kursu):
• Przeanalizować objawy danego przypadku, krok po kroku dokonać rozróżnienia syndromu,
• Ustanowić diagnozę / rozróżnienie,
• Ustanowić założenia terapeutyczne, metody i strategie,
• Przedstawić porządek terapii / sekwencje,
• Stworzyć formułę z wybranymi ziołami i dawkami,
• Wyjaśnić formułę,
• Rokowania odnośnie pacjenta i oczekiwania wobec terapii,
• Pod koniec ćwiczenia z danym przypadkiem, odpowiedzieć na pytania studentów.
Wykłady są przeznaczone zwłaszcza dla praktykujących i terapeutów, którzy ukończyli już kurs tradycyjnych ziół i formuł chińskich (poziom 1), a także studiowali rozróżnienie syndromów i leczenie chorób za pomocą formuł ziołowych (poziom 2).
Wszystko to może pobudzać studentów do myślenia, analizowania i rozwiązywania problemów wspólnie z wykładowcą. W ten sposób uczestnicy posiądą wiedzę i ufność w swoje siły we własnej praktyce.
Program
SESJA 1 (4-5 listopada 2017)
1. Wykład: Dawkowanie ziół będących pod różnymi postaciami: zioła całe (suszone), proszki ziołowe z ziół całych, koncentraty w pudrze i pigułki ziołowe. Czas i częstotliwość podawania ziół.
2. 5-6 przypadki kliniczne – superwizja / dyskusja.
SESJA 2 (3-4 lutego 2018)
1. Wykład: Jak zorganizować swój opis przypadku. Komunikacja z pacjentem – najważniejsze pytania, które należy zadać, kiedy czas diagnozowania jest ograniczony. Jak zdobyć zaufanie i leczyć skutecznie przy ograniczonym doświadczeniu klinicznym.
2. 5-6 przypadki kliniczne – superwizja / dyskusja.
SESJA 3 (3-4 marca 2018)
1. Wykład: Zadawanie pytań – jedna z czterech metod diagnostycznych; jak wiele znasz spośród tych, które dotyczą gorączki, potów, wypróżnień, apetytu i snu?
2. 5-6 przypadki kliniczne – superwizja / dyskusja.
• Na sesje 1-3 obowiązuje ograniczona liczba uczestników: 30 na sesję.
• Jeśli uczestnicy chcą zaprezentować swoje przypadki lub przyprowadzić pacjentów na superwizję, proszeni są o dostarczenie opisu przypadku po angielsku i po polsku do dyrektora szkoły na 2 tygodnie przez sesją. Prof. Yang może dany przypadek wykorzystać lub odmówić, jako że na każdej z sesji muszą być zaprezentowane różne przypadki, które będą przydatne do przestudiowania.
• Jeśli uczestnicy chcą przyprowadzić pacjentów, proszeni są o wpisanie się do grafika i skontaktowanie z dyrektorem szkoły na 2 tygodnie przed sesją, z krótką informacją o pacjencie (główny problem, nazwa choroby według medycyny zachodniej, wiek). Możliwe godziny przyprowadzania pacjentów – sobota: 14:30, 15:00, 16:30; niedziela: 9:30, 11:00, 13:30. Prof. Yang może wykorzystać lub odmówić przyjęcia pacjenta, ponieważ w czasie sesji muszą zostać przedstawione różne choroby, co będzie użyteczne w kontekście studiowania.
SESJA 4 (termin do ustalenia)
Wykład dwudniowy: leki zachodnie z perspektywy TMC – bezpieczeństwo, skuteczność i środki ostrożności w stosowaniu leków i ziół u pacjentów.
• 4-ta SESJA – bez ograniczeń liczby uczestników.
Leki zachodnie z perspektywy tradycyjnej medycyny chińskiej
Dosyć często, kiedy pacjenci szukają terapii TMC, przyjmują już przepisane leki zachodnie. Praktykujący TMC powinni wziąć pod uwagę działanie leków i ich wpływ na terapię TMC, zwłaszcza jeśli przepisane zostaną zioła chińskie. Wiele formuł ziołowych nie było analizowanych w kontekście współczesnej farmakodynamiki i farmakokinetyki.
Interakcje między lekami a ziołami rzadko kiedy mogą być ujawnione poprzez linearne modele analityczne znane w farmakologii współczesnej. Jednakże można badać działania i efekty leków zachodnich z perspektywy TMC oraz wykonywać zintegrowaną diagnostykę różnicową syndromów.
Podczas opisywanego wykładu, dr Yifan Yang będzie analizować szereg leków z perspektywy TMC oraz wykonywać zintegrowaną diagnostykę różnicową syndromów. Przedstawi założenia i strategie terapeutyczne oraz udzieli rad odnośnie akupunktury, ziołolecznictwa i diety. Co więcej, położy nacisk na środki ostrożności w leczeniu odnoszącym się do leków zachodnich i formuł ziołowych o podobnym działaniu oraz środki ostrożności dotyczące środków działających antagonistycznie, żeby uniknąć skutków ubocznych i wykorzystać zalety obu form terapii. Wykład będzie dawać korzyści praktykującym TMC, jeśli chodzi o rozróżnianie syndromów oraz bezpieczne stosowanie terapii TMC.
Dyskusja dotycząca leków będzie dotyczyć: antybiotyków, leków leczących nadciśnienie, antykoagulantów, leków leczących hiperlipidemię, leków na cukrzycę, leków nasennych i uspokajających, antydepresantów, leków na niedoczynność tarczycy, radioterapii i chemioterapii, fototerapii promieniami UVB, fotoreaktywnych środków chemicznych występujących w naturze oraz fotochemioterapii UVA (PUVA), hormonów kory nadnerczy, leków na astmę i przewlekłe obturacyjne zapalenie płuc (COPD).